Kirkkautta kohti – Näköaloja Ilmestyskirjaan
Kari Valkonen
22,80 €
Ilmestyskirja on monille Raamatun kiehtovin kirja. Juuri nyt sen sanoma on ajankohtaisempi ja tärkeämpi kuin koskaan. Kirkkautta kohti -kirja antaa siihen tuoreen ja rohkaisevan näkökulman. Päähenkilönä on Jeesus Kristus, ei antikristus. Ilmestyskirja on ennen kaikkea Jumalan ylistyskirja, joka avaa ainutlaatuisella tavalla Jumalan pelastussuunnitelmaa.
Kuinka meidän tulisi tulkita ja ymmärtää Johanneksen näkemiä näkyjä ja vertauskuvia? Avaimia tulkintaan löytyy Vanhan testamentin ilmestyskirjallisuudesta, profeetoista ja Mooseksen kirjoista. On tärkeätä ymmärtää, että Raamatun profetioiden maantieteellinen painopiste on Lähi-idässä. Kirja sisältääkin varsin ajankohtaisia näköaloja Lähi-idän tapahtumiin ja islamin nousuun.
Saatavilla, toimitusaika arkipäivää
Toimituskulut alkaen 8,90€
Tuotetunnus (SKU):
9789525865554
Osastot: Kirjat, Raamatunselitys, Raamatunselitys, teologia
Kuvaus
Pedon merkki ja pedon luku ovat puhuttaneet kristittyjä liki kahden vuosituhannen ajan. Kirjassa nostetaan esiin ajankohtainen ja yllättäväkin tulkinta näistä aiheista. Se pyrkii vastaamaan myös kysymyksiin tempauksesta ja tuhatvuotisesta valtakunnasta.
Kari Valkonen on jyväskyläläinen evankelista ja Raamatun opettaja, joka on työskennellyt mm. Kansan Raamattuseurassa. Karin sydämen näkynä on julistaa hyvää sanomaa Jeesuksesta ja rohkaista etsiviä Raamatusta avautuvalle elämän lähteelle. Koulutukseltaan hän on teknillisen fysiikan diplomi-insinööri.
Lisätiedot
Kustantaja | TV7 Kustannus |
Julkaistu | 2018 |
Sivumäärä | 155 |
Tuotemuoto | pehmeäkantinen |
ISBN / EAN | 9789525865554 |
Arviot (0)
Kirjoita ensimmäinen arvio tuotteelle “Kirkkautta kohti – Näköaloja Ilmestyskirjaan” Peruuta vastaus
Arviot
Tuotearvioita ei vielä ole.