Veistä ja vuole kauhasta kuksaan

Moa Brännström Ott

18,75

Vuoleminen on helppo ja hauska harras­tus – alkuun päästäksesi tarvitset vain puukon ja palan puuta.

Saatavilla, toimitusaika arkipäivää

Toimituskulut alkaen 8,90€
Tuotetunnus (SKU): 9789523416116 Osasto:
Kuvaus

Taitoliitto nosti vuolemisen viime vuoden käsityötekniikaksi, sillä puun kä­sittely on perinteinen ja arvokas käsityö­taito, jonka ei soisi meiltä suomalaisilta unohtuvan.

Puun työstäminen on jo itsessään me­ditatiivinen kokemus, mutta keittiövä­lineiden vuoleminen on konkreettinen syy poimia talteen oksa ja luoda siitä jo­takin uutta, vaikka jotain niinkin vaati­matonta kuin koivusta tehty voiveitsi.

Veistä ja vuole kauhasta kuksaan esit­telee havainnollisin kuvin erilaisia puu­lajeja, kuinka veistäminen aloitetaan ja mitkä veisto-otteet aloittelijan on hyvä tuntea. Opit veistämään suoria lusikoita, kaarevia kauhoja, voiveitsiä, lastoja ja pisteenä i:n päälle, kuksia. Opit myös pi­tämään huolta pienistä mutta tärkeistä työkaluistasi.

Moa Brännström Ott on ruotsalai­nen huonekalupuuseppä. Hän työsken­telee freelancerina ja toteuttaa erilaisia puutöitä muun muassa ravintoloille.

Lisätiedot
Paino 0,470 kg (kilogramma)
KustantajaKustannus-Mäkelä
Julkaistu2021
Sivumäärä139
Koko229 x 172 x 17 mm
Tuotemuotopehmeäkantinen
ISBN / EAN9789523416116
Arviot (0)

Arviot

Tuotearvioita ei vielä ole.

Kirjoita ensimmäinen arvio tuotteelle “Veistä ja vuole kauhasta kuksaan”

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *